Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Szkolenie „Asystent seniora z niepełnosprawnością”, które przygotowaliśmy wspólnie z Katedrą Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu, również w tym roku zgłosiliśmy do konkursu ofert ogłoszonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego na realizację zadania w dziedzinie pomocy społecznej. Nasz projekt ponownie otrzymał dofinansowanie, nieco wyższe niż w minionym roku. Dzięki temu, w ramach zadania publicznego: „Wypracowanie i wdrażanie modelowych rozwiązań na rzecz wsparcia rodzin i opiekunów osób starszych niesamodzielnych” przygotowaliśmy cztery edycje szkoleń „Asystent seniora z niepełnosprawnością” dla mieszkańców gmin Czerwonak i Kórnik, Kostrzyn. Ostatnie szkolenie przeprowadzimy w Poznaniu.
Ponieważ opracowany schemat szkolenia okazał się bardzo dobry, nie wprowadzaliśmy do niego większych zmian. Szesnastogodzinne spotkania odbywają się przez cztery dni. Dwa pierwsze to wykłady dla wszystkich uczestników.
Podczas pierwszego dnia dr n. Med. Ewa Zasadzka w trakcie czterogodzinnego spotkania prowadzi wykłady na temat postępowania z osobą starszą niepełnosprawną oraz zapoznaje ze specyfiką procesu starzenia a także z najczęściej występującymi dolegliwościami i objawami chorobowymi u osób starszych.
Drugi dzień szkolenia to dwa spotkania:
Mgr Aleksandra Wielik-Nowak, specjalista w dziedzinie ratownictwa medycznego prowadziła zajęcia z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy zgodnie z Wytycznym Europejskiej Rady Resuscytacji z 2010r. Uczestnicy szkolenia poznają zasady wykonywania resuscytacji krążeniowo –oddechowej, uczą się jak udzielić pomocy w zadławieniu, napadach drgawkowych oraz w sytuacji nagłego zachorowania (nagłe zatrzymania krążenia, udar mózgu, hiperglikemia, zatrucia, omdlenia, przegrzanie organizmu, duszność, ból w klatce piersiowej).
Kolejne dwie godziny to spotkanie z dr n. med. Anną Klatkiewicz, psychologiem i psychoterapeutą z zakresu psychologicznych aspektów sprawowania funkcji asystenta osoby niepełnosprawnej lub starzejącej się z elementami komunikacji interpersonalnej. Słuchacze nabywają umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z osobą podopieczną, rozwiązywania trudnych sytuacji interpersonalnych w relacji z osobą podopieczną a także uczą się jak radzić sobie ze stresem i sytuacją przeciążenia.
Trzeci i czwarty dzień szkolenia odbywał się w podziale na dwie grupy. Naprzemiennie uczestnicy mieli spotkania z dwiema pielęgniarkami.
Mgr Jolanta Plens-Gałąska omawia czynności dnia codziennego opiekuna, a w szczególności zaprojektowanie planu opieki. Kolejnym moduł dotyczył sposobu odżywiania i karmienia seniora z propozycjami przykładowych jadłospisów. Pani mgr omawia sposoby odżywiania przez sondę żołądkową lub przetokę żołądkową ( gastrostomię). Kolejny temat związany z problemami oddawania moczu jest połączony z nauką wykorzystania najnowszej generacji cewników. Omawiała także sposoby komunikacji z osobą starsza z zaburzeniami pamięci.
Licencjonowana pielęgniarka Katarzyna Waraczewska-Wiese, specjalista w długoterminowej opiece rehabilitacyjnej oraz leczeniu ran prowadzi warsztaty z zabiegów pielęgnacyjnych, a w szczególności: toalety seniora, mycia całego ciała w łóżku i higieny części intymnych oraz stosowania i zakładania podkładów, pielucho-majtek u osoby leżącej. Uczy bezpiecznego przekładania podopiecznego z wózka do łózka, zmian pozycji ułożeniowych w łóżku oraz ubierania osoby leżącej. Omawia szeroko profilaktykę przeciwodleżynową z demonstracją najnowszych sposobów leczenia, a także demonstruje udogodnienia zapobiegające powstawaniu odleżyn( krążki, wałki, poduszki żelowe, drabinki).
Wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikat udziału w szkoleniu, z uwzględnieniem ilości godzin i zakresu tematycznego kursu, podpisany przez panią dr hab. n. med. Mariolę Pawlaczyk Kierownika Katedry Geriatrii i Gerontologii UM w Poznaniu oraz mgr Teresę Kruczkowską Przewodniczącą Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. Dzięki wielkiej uprzejmości toruńskiej Fundacji „Razem Zmieniamy Świat”, która opracowała projekt „Damy Radę” otrzymujemy nieodpłatnie poradniki „Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu”. Jest to nieocenione kompendium wiedzy dla opiekujących się osobą przewlekle chorą w warunkach domowych. Poradnik zawiera materiał pozwalający z jednej strony ugruntować zdobytą w trakcie naszego projektu wiedzę, a z drugiej jest doskonałym przewodnikiem w sprawowaniu dalszej opieki.
Oferta dla osób po 60. roku życia. Bezpłatne szkolenie skierowane jest do opiekunów społecznych, wolontariuszy oraz osób, które już opiekują się w domu seniorem lub będą to czynić w przyszłości.
Projekt przygotowaliśmy w partnerstwie z Katedrą Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. Podczas 16. godzinnego szkolenia profesjonalnie przygotowani lekarze przekazują wiedzę teoretyczną z zakresu:
• podstaw psychologii z elementami umiejętności nawiązania kontaktu
z podopiecznym oraz nauką podstaw empatii,
• chorób wieku starszego z podziałem na grupy oraz metodyką postępowania z podopiecznym w zależności od przydziału do grupy,
• podstaw teoretycznych rozpoznawania zagrożeń życia i umiejętności udzielenia pierwszej pomocy.
W trakcie zajęć warsztatowo-ćwiczeniowych profesjonalnie przygotowane pielęgniarki zapoznają uczestników z technikami ułatwiającymi znacznie opiekę nad seniorem:
• warsztaty zabiegów pielęgnacyjnych z chorym w różnym stopniu niepełnosprawności: (specjalistyczne karmienie, toaleta i zabiegi higieniczne, sposoby unoszenia i zmiany pozycji, nauka właściwego oddychania, ćwiczenia usprawniające krążenie obwodowe),
• strategia przeciwodleżynowa.
• pierwsza pomoc w zagrożeniu zdrowia i życia w warunkach domowych: (praca na fantomach – umiejętność ułożenia pacjenta w pozycji bezpiecznej, zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych, sztuczne oddychanie).,
• prawidłowe odżywianie i dieta seniora
Po sprawdzeniu stopnia przyswojenia wiedzy uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia kursu.
W ramach uzyskanego dofinansowania zamierzamy przeprowadzić w gminach województwa wielkopolskiego pięć edycji szesnastogodzinnych szkoleń.